چطور از شر تلگرام همسرم خلاص شوم؟

چطور از شر تلگرام همسرم خلاص شوم؟

« شبکه های غیر اجتماعی » که ما از آنها به عنوان شبکه های اجتماعی یاد می کنیم، این روزها کانون بسیاری از مشکلات روانی و اجتماعی شده اند. افرادی که ساعتهای متمادی، بدون اینکه متوجه باشند، از تمام جنبه های زندگی غافل شده و حتی برای خوردن غذا و آشامیدن آب هم از این شبکه دل نمی کنند!

در حوزه روابط زناشویی نیز، شبکه های اجتماعی از دیدگاه بسیاری از زوجین یک عامل مخرب در روابط میان فردی بین زن و شوهر هاست. بسیاری از زوجین ورود این تکنولوژی به دنیای زناشویی را یک تهدید بزرگ تلقی میکنند بطوری که این تهدید برای برخی از زوجین عامل بگو مگو ها، جر و بحث ها و حتی در برخی موارد طلاق شده است. در ادامه مقاله راهکارهای کاهش آسیب های اجتماعی و روانشناختی شبکه های اجتماعی بر روابط زناشویی را بررسی می نماییم.

دنیا به سرعت تغییر میکند و هر روز یک تکنولوژی جدید را وارد زندگی ما می کند. تکنولوژی هایی که علاوه بر زندگی فیزیکی، روح و روان انسانها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. چرخه ای که هرگز متوقف نمی شود. یکی از حلقه های این چرخه ظهور پرقدرت دنیای مجازی است. دنیایی که به سرعت تبدیل به یک اسباب بازی محبوب برای کلیه طیف ها شده است. کودکان، نوجوانان، بزرگسالان. فرقی نمی کند؛ مرد باشی یا زن. این روزها هرکدام از ما حداقل یک ساعت از زندگی خود را مجازی هستیم. دیگر از هویت واقعی ما خبری نیست. مجازی دنیای وسیعی است. همه هستند. جالب است که در این دنیای جدید، چند میلیارد نفر زندگی می کنند. در مجازی به سرعت می توان به دنیا آمد و با همان سرعت مرد. در مجازی هر چیزی را می توان خیلی سریع ساخت. هویت، شخصیت، خود جدید و... اگر در این فضا تابحال روانی نشده باشید، قطعا موضوعاتی هستند که شما را روانی می کنند!

تمام خال ها، لک ها و پیس ها را به سرعت می توان رفع کرد. حتی بیماری ها و کوتاهی قد را هم میتوان پنهان کرد. فقر مالی را هم با یک تصویر پس زمینه از ماشین پورشه پارک شده در کنار خیابان می توان جبران کرد. عناوین دکتر و مهندس و ... را به می توان به نام مجازی اضافه کرد. فقر فکری و فرهنگی را هم به سرعت می توان با کپی کردن چند مقاله قلنبه و سلنبه از هگل، نیچه و ... به سرعت برطرف کرد. آخر چه کسی می داند که واقعیت ما چیست!؟و این جذابیت مجازی است. برای تمام چیز هایی که نبودیم و نداریم و نیستیم، لایک می خوریم و خوشحال می شویم.

البته نباید نکات مثبت فضای مجازی را منکر شویم. منتهی در این مقاله سعی داریم تا به آسیب شناسی فضای مجازی برای زوجین بپردازیم. در این سلسله مقالات راهکارهای روانشناسی برای کاهش این آسیب های اجتماعی را نیز منتشر خواهیم کرد.

قبل از هر چیز بهتر است عناصر فصای مجازی را از دیدگاه روانشناسی بررسی کنیم:

1-     اسم پروفایل: پروفایل یعنی «من مجازی». پروفایل یعنی هر چه که می خواهم باشم نه لزوما آنچه که هستم. پروفایل فرد دارای یک اسم است. به این اسم دقت کنید. نام پروفایل خیلی چیزها را نشان می دهد. باید دقت کرد که فرد چه چیزی را برای نام پروفایل انتخاب کرده است. آیا نام واقعی خودش است؟ و یا از اسم مستعار استفاده کرده؟

2-     عکس پروفایل: مهمترین بخش هر پروفایل «عکس پروفایل» است. افراد سعی می کنند بهترین عکسهای خود را برای عکس پروفایل انتخاب کنند. آیا تا بحال دیده اید فردی زشت ترین عکس خود را برای پروفایل خویش انتخاب کند؟ حتی وقتی افراد خیلی ناراحت هستند، سعی دارند تا ناراحت ترین و غمگین ترین عکس را بر پروفایل خویش بگذارند. در واقع تصویر پروفایل نمودی از حالات درونی ماندگار در فرد است. منظور از حالات درونی ماندگار، احساساتی است که فرد مداوم با آنها در کلنجار است. حتی نوشته هایی که برای پروفایل انتخاب می شوند، متناسب با این حالات فردی هستند.

3-     پست ها و لایک ها: انسانها دوست دارند دنیای درون خودشان را به جهان بیرون صادر کنند (پست بگذارند) و بیشتر از آن دوست دارند تا دیگران این دنیای درونی آنها را تایید کنند(لایک کنند). در صورتی که نوشته ای را بخوانند که مطابق دنیای درونی خودشان باشد آن را لایک می کنند!

این سه مورد مهمترین عناصر دنیای مجازی هستند. هر کسی هویت دوست داشتنی خود (یعنی آنچه که دوست دارد باشد) را در این سه مورد در فضای مجازی خلاصه می کند. خودش را با نام و تصویری که دوست دارد به دنیا معرفی می کند و جهان درونی خودش را ابراز می کند. بدون ترس از اینکه کسی بفهمد که واقعیت چیست. تازه اگر بفهمد هم مهم نیست. فضای مجازی به انسانها اجازه می دهد که به سرعت هرچه تمام یک شخصیت جدید بسازند!

در این میان، نرم افزار پیام رسان تلگرام به عنوان یکی از محبوب ترین و گسترده ترین نرم افزار پیام رسان در ایران، تبدیل به کانون بگو مگو ها و مشاجرات بسیاری از زن و شوهرها شده است. زنان معمولا از این شکایت دارند که مردانشان به راحتی با زنان دیگر در ارتباط هستند و مردان معمولا زنان را به این متهم می کنند که مسایل خانوادگی و عکس های خصوصی خود را در این شبکه منتشر می کنند. شاید خیلی ساده به نظر بیاید؛ اما تکنولوژی شبکه های اجتماعی معضلات روانشناسی و اجتماعی جدیدی را ایجاد نموده اند. این معضلات روانشناسی بقدری عمیق و دامنه دار هستند که میتوان از تلگرام و سایر نرم افزارهای فضای مجازی به عنوان یکی از عوامل غیر مستقیم افزایش مشاجرات خانوادگی و طلاق نام برد. اساسا زنگ های خطر در ایران زیاد حساسیت ندارند و حداقل دو سه نفر باید کشته داد تا زنگ خطری به صدا در بیاید !!! در حوزه مسایل روانشناسی که گویی اصلا زنگ خطر وجود ندارد! با شناسایی عناصر اصلی در شبکه های اجتماعی، نگاهی داریم به راهکار های روانشناسی برای کاهش آسیب های اجتماعی و روانی این تکنولوژی جدید.

اساسا هر تکنولوژی جدیدی که وارد دنیای عموم مردم می شود، نیازمند مطالعات اجتماعی و روانشناختی است. نوع بشر موجودی است آمیخته از دنیای فیزیکی و دنیای غیر فیزیکی و روانی که تمام فعالیتهایش تحت تاثیر نیروهای روانی است. ورود هر تکنولوژی به دنیای ما، زمینه ساز ترس ها، امید ها، آرزوها و بسیاری از احساسات دیگر است. در دنیای زناشویی، هر تکنولوژی جدیدی که میزان رابطه و تعهد افراد را تهدید کند، برای زوجین دارای بار عاطفی شدید و واکنشی است. در خصوص تکنولوژی شبکه های اجتماعی نیز این موضوع صادق است. و در واقع می توان گفت که بسیاری از زوجین شبکه های اجتماعی را تهدیدی برای روابط زناشویی خود می دانند!

در ادامه مقاله نگاهی خواهیم داشت به راهکارهای ساده روانشناسی جهت کاستن از بگو مگو ها و کش مکش های زوجین در خصوص استفاده از شبکه های اجتماعی.

اسباب بازی همسرتان را از او نگیرید!

آیا تابحال اسباب بازی کودکان را از آنها گرفته اید؟ معمولا کودکان در برابر این موضوع واکنش شدید نشان می دهند. داد و فریاد کرده، جیغ می زنند و گریه می کنند. احتمالا بارها و بارها در زندگیتان این موضوع را دیده باشید. بزرگسالان هم کودکانی هستند که فقط اسباب بازی هایشان عوض می شود و تکنولوژی شبکه های اجتماعی نیز یکی از اسباب بازی های بزرگسالان است. اگر بخواهید به زور این اسباب بازی را از یک بزرگسال بگیرید، قطعا با همان واکنش های کودکانه که فقط تغییر شکل داده اند، مواجه خواهید شد.

در خصوص نوع رابطه زوجین در روابط زناشویی، برخی از افراد کنترل گر و اقتدار گرا هستند. این گونه افراد معمولا خواسته های خویش را بصورت دستوری و بی چون و چرا از همسر خود مطالبه می نمایند. نکته ای که به این افراد توصیه می شود این است که، اگر همسر خود را به زور و تهدید مجبور به ترک شبکه های اجتماعی کردید، صراحتا می گویم که شما یک بازنده بزرگ هستید. تکنولوژی چیزی نیست که شما مداوم بتوانید آن را کنترل کنید و راههای فرار بسیاری وجود دارد. همسر شما به سادگی می تواند از راههای مختلف وارد شبکه شود، بدون اینکه شما بتوانید حتی ذره ای کنترل و نظارت بر این موضوع داشته باشید.

دسته ای از افراد در رابطه زناشویی کاملا مطیع و تابع هستند. این گونه افراد به ندرت درخواست های خود را از همسر مطالبه کرده و معمولا نگرانی ها، خواسته ها و احساسات خود را درونریزی می نمایند. این افراد در مقابله با رفتار های غیر عادی همسر خود مطیع و وابسته بوده و سعی می کنند بجای درمان مشکل با آن خو گرفته و به آن عادت نمایند. این افراد هم باید مد نظر داشته باشند که خود خوری و عادت کردن هیچ دردی را درمان نمی کند.

شاید نتوان اسباب بازی یک بزرگسال را از او گرفت، اما می توان قوانین بازی را توافق کرد. همین حالا فکر کنید. راستی چه قوانینی را برای بازی در شبکه های اجتماعی تعیین کنیم؟ می توان ساعت های مشخصی را برای این کار اختصاص داد و یا ساعت هایی را ممنوع کرد. برای مثال موقع شام، قبل از خواب و... اینها ساعاتی هستند که بهتر است از گوشی های خود تا می توانید فاصله بگیرید. حتی می توان محل هایی را هم محل های ممنوعه اعلام کنید. مثلا اتاق خواب، منزل پدر زن یا منزل پدر شوهر و یا هر جای دیگری که فکر می کنید بهتر است در این مکانها در شبکه های اجتماعی نباشیم.

امر و نهی نکنید! توافق بکنید و برای اجرای توافق های خودتان پاداش و برای تخطی از قوانین جریمه در نظر بگیرید. جریمه ها را سختگیرانه تعیین نکنید!!! یادتان باشد که انسان موجود سرکشی است و زیاد از قانون و امر و نهی خوشش نمی آید!

به حریم خصوصی همسرتان احترام بگذارید. بعضی از وسایل بسیار شخصی هستند. مسواک، شانه،کیف، کشوها و صندوق ها و از همه مهمتر گوشی تلفن همراه! حتی بعضی از لحظات و مکانها هم حریم خصوصی افراد هستند. حریم خصوصی به قدری در قوانین اجتماعی و فردی مهم هستند که ناقضین آن در هر صورت محکوم هستند. فرض کنید که اگر نیروی انتظامی اجازه داشت بدون مجوز، هر وقت که دوست داشت وارد هر خانه ای بشود؟ یا مثلا شرکت های مخابراتی بدون اجازه، مکالمات را شنود کنند و ... به نظر شما چه اتفاقی می افتاد؟ عدم رعایت حریم خصوصی افراد باعث ایجاد هرج و مرج می شود. همسر شما برده و یا فرماندار مطلق شما نیست. شما و همسرتان هر دو دارای حریم خصوصی هستید و هر دو ملزم به رعایت حریم خصوصی یکدیگر می باشید. حتی اگر 100 درصد مطمئن هستید که در گوشی همسر شما شماره فردی وجود دارد که همسر شما با وی به شما خیانت می کند، در صورتی که گوشی همسر خود را بدون اجازه بررسی نمایید، شما مجرم و ناقض حریم شخصی هستید. پس دقت نمایید و در این مورد کمی بیشتر تامل نمایید.

من مهم هستم چون 100 تا لایک دارم!

بسیاری از افراد در شبکه های اجتماعی به دنبال ارایه یک پرتره جدید و دلنشین از شخصیت خود هستند. این افراد برای جلب نظر سایرین دست به هر کاری میزنند. ساخت کلیپ ، ساخت مطلب، ارایه عکس و هرچه که فکرش را بکنید. بعضی ها پشتک می زنند و برخی ادا در می آورند! بالاخره به نحوی باید جلب توجه کرد. گرفتن بازخورد و لایک به اعتماد به نفس این افراد اضافه می کند. کمی دقت کنید. بیشتر انسانها اعتماد به نفس کافی ندارند! حالا ابزاری را یافته اند که با آن ابراز وجود می کنند. شاید برای درک این موضوع بهتر باشد تا دوران نوجوانی خود را یکبار برای خودتان مرور کنید. احتمالا شما نیز در آن دوران کارهای زیادی را برای جلب توجه انجام داده اید. پوشیدن لباس شیک، آرایش و نظافت، پول خرج کردن افراطی و ... آیا یادتان هست که چقدر این کارها برایتان مهم بود؟ اینکه یک شخص مورد احترام بین همسالان باشید و دیگران به شما افتخار کنند؟ از کودکی و اسباب بازی ها که بگذریم، برخی از بزرگسالان در این عقده نوجوانی گیر کرده اند و نیازمند ارتقای منزلت شخصی و اعتماد به نفس هستند.

کمی به همسرتان و نیازهای روانی او توجه کنید. نیاز به احترام، افزایش منزلت همسر و تقویت اراده همسر. اضافه کردن یک کلمه «آقا» یا «خانم» به نام همسرتان، هیچ چیز از ارزش شما کم نمی کند، اما یقین بدانید با این کار اراده و اعتماد به نفس همسرتان را تقویت کرده اید. تقویت واقعی اراده همسرتان، باعث کاهش نیاز فرد به شبکه های اجتماعی شده و همچنین باعث می شود که همسرتان وقت بیشتری را با شما بگذراند.

من از همه خوشگل ترم!

این یکی هم یکی دیگر از جذابیت های شبکه های اجتماعی است. افراد زیباترین عکس های خود را در پروفایل خود می گذارند! این یک واقعیت است. این مورد یک مسابقه تسلیحاتی است! و افراد به این سادگی از آن کوتاه نمی آیند. در واقع همین مسابقه زمینه ساز رشد سریع برخی از شبکه های اجتماعی بالاخص اینستاگرام شده است. برای اینکه زوایای این مطلب را بیشتر بشناسید، می توانید این مطلب را نیز بخوانید: «همسرم در پروفایل تلگرام عکس های خصوصی خود را منتشر می کند؟! »

این مقاله توسط عباس جهان پارسا، کارشناس نرم افزار و کارشناس ارشد روانشناسی تهیه و تدوین شده است. عباس جهان پارسا یک محقق اجتماعی در حوزه تکنولوژی و روانشناسی زوجین است.

امتیاز کلی این مطلب (1)

4 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند