آيلتس 8

آيلتس 8

افراد با هدف ها و انگيزه هاي مختلف در آزمون آيلتس شركت مي كنند. طبيعتا گرفتن نمره بالا در آزمون آيلتس عامل موفقيت و رسيدن به هدفي است كه آزمون دهنده دارد. در زمينه نحوه گرفتن نمره 8 در آزمون آيلتس, سايت «سينا ساينس» تنها سايتي است كه بصورت علمي به اين موضوع پرداخته است. لذا در اين مقاله سعي برآن شده است كه با استفاده از داده هاي معتبر, يك ديد كلي به آزمون دهندگاني كه قصد دارند نمره خويش در آزمون آيلتس را ارتقا بدهند, ارايه شود.

 

اين مقاله سوالات زير پاسخ داده است:

چقدر احتمال دارد آيلتس 8 بگيريم؟

چند درصد ايراني ها آزمون آيلتس 8 ميگيرند؟

پراكندگي نمرات در آزمون آيلتس چگونه است؟

چقدر بايد وقت بگذاريم تا آيلتس 8 بگيريم؟

اهميت داشتن برنامه و تعهد براي گرفتن نمره 8 در آيلتس

نکات خاص برای گرفتن نمره 8 در آيلتس

چقدر احتمال دارد آيلتس 8 بگيريم؟

قبل از اينكه راهكارهاي گرفتن نمره بالا در آزمون آيلتس معرفي شوند بهتر است تا نگاهي به آمار و ارقام آزمون آيلتس داشت تا بتوان يك نتيجه و يك تصميم صحيح گرفت. شايد با نگاه به جداول زير و نتايج آمار و ارقام نا اميد شده و فورا از اين صفحه خارج شويد اما, قدم اول در گرفتن نمره 8 در آزمون آيلتس صبر, بردباري و استقامت است. پس تا آخر مطلب را به دقت بخوانيد, تا هزينه, زمان و انرژي خود را بصورت بهينه برنامه ريزي و تنظيم نماييد.

جدول زير نشان دهنده ميانگين نمرات در آزمون آيلتس آكادميك به تفكيك كشور ها مي باشد. در اين جدول ميانگين نمرات آيلتس براي كشور ايران با رنگ قرمز متمايز شده است.

Academic candidates: Country of origin 2014

Overall Band score by %

 آيلتس 8

جدول زير نشان دهنده ميانگين نمرات در آزمون آيلتس جنرال به تفكيك كشور ها مي باشد. در اين جدول ميانگين نمرات آيلتس براي كشور ايران با رنگ قرمز متمايز شده است.

General Training candidates: Country of origin 2014

Overall Band score by %

آيلتس 8

چند درصد ايراني ها آزمون آيلتس 8 ميگيرند؟

همانطور كه در جداول بالا مشاهده كرديد ميانگين ايراني هايي كه در آزمون آيلتس آكادميك 8 مي گيرند 2درصد و ميانگين ايراني هايي كه در آزمون آيلتس جنرال 8 ميگيرند 3 درصد مي باشد! تا اينجا مشخص شد كه درصد بسيار پاييني از افراد در آزمون آيلتس نمره 8 ميگيرند.

پراكندگي نمرات در آزمون آيلتس چگونه است؟

حال قصد داريم تا در يك مقايسه ساده نشان دهيم كه يك داوطلب ايراني چقدر بايد تلاش كند تا بتواند در آزمون آيلتس 8 بگيرد. در نمودارهاي زير, نمرات سه کشور در آزمون آيلتس آكادميك و آيلتس جنرال مقايسه شده است.

به نمودارهاي زير توجه كنيد:

آيلتس 8 آكادميك

آيلتس 8 جنرال

همانطور كه ملاحظه مي كنيد نرماليتي نمودار براي چند كشور كه معمولا ايرانيها نيز در اين كشورها امتحان مي دهند برقرار است. دقت كنيد كه اعداد دروغ نمي گويند!

براي گرفتن نمره 8 در آزمون آيلتس مي بايست وقت و انرژي زيادي صرف شود. در ادامه كار زمان لازم و انرژي مورد نياز براي گرفتن نمره 8 در آزمون آيلتس را محاسبه خواهيم كرد. جداول زير نشان دهنده ميانگين نمرات در هر مهارت به تفكيك كشورها ذكر شده است. با توجه به جداول زير فرض ميكنيم كه خط پايه ايرانيها در مهارتهاي مختلف در آزمون آيلتس نمره 6 مي باشد. نكته مهمي كه مي بايست در اينجا به آن اشاره كرد اين است كه بندرت فردي در اولين آزمون آيلتس خويش نمره 8 میگیرد. معمولا زبان آموزان براي دريافت نمره هاي بالا چندين بار آزمون ميدهند.

 

Mean band scores for the most frequent countries or regions of origin (ACR) 2014

 آيلتس 8

Mean band scores for the most frequent countries or regions of origin (General Training) 2014

آيلتس 8

چقدر بايد وقت بگذاريم تا آيلتس 8 بگيريم؟

خوشبختانه به دلیل پایایی و روایی بالا در نتایج آزمون آیلتس, این آزمون در کانون توجه بسیاری از محققانی که در زمینه زبان شناسی فعالیت می کنند قرار دارد و مطالعات بسیاری در زمینه آزمون آیلتس انجام گرفته شده است. یکی از تحقیقات انجام شده در سال 2001 -2002 بطور خلاصه به شرح زیر است. این مطالعه بر روی 130 آزمودنی با متوسط نمره کلی 5 در آیلتس آکادمیک صورت گرفته است. در این مطالعه تعداد زنان و مردان برابر بودند و آزمودنی ها دارای ملیت های متفاوت بودند. آزمودنی ها پس از آزمون اولیه به مدت 12 هفته و روزانه 3 ساعت مطالعه داشته اند. میزان رشد این افراد در آزمون آیلتس به شرح زیر است:

همانطور که ملاحضه می کنید بیشترین پیشرفت در نمره Listeningصورت گرفته است. بزودی در مقاله ای جدید ذکر خواهیم کرد که چرا سرعت افزایش مهارت در بخش Listening بیشتر از مهارتهای دیگر می باشد. نتایج این مطالعه در مقاله ای دیگر که در سال 2010 صورت گرفته شده نیز تایید شده است.

بطور بسيار خلاصه: براي ارتقاي هر نيم نمره کلی, تقریبا 6 ماه وقت لازم است! يعني با فرض خطی بودن سیر رشد در آزمون آیلتس و با فرض اینکه آزمودنی در حال حاضر دارای نمره آيلتس 6 مي باشد, فردی که میخواهد در آزمون آیلتس نمره 8 بدست آورد باید دوسال وقت صرف نماید!!!

اهميت داشتن برنامه و تعهد براي گرفتن نمره 8 در آيلتس

برای کسب نمره 8 در آزمون آیلتس نیاز به یک برنامه ریزی صحیح و منظم است اما نباید فراموش کرد که تعهد داشتن به برنامه ریزی, مهم تر از برنامه ریزی است! معمولا ایرانی ها برای انجام کارهای مهم وقت کافی ندارند و همیشه دنبال راههای میانبر هستند. برای یافتن راه میانبر و بدست آوردن نمره 8 در آزمون آیلتس ابتدا موارد خواسته شده زیر را مطالعه نمایید.

نکات خاص برای گرفتن نمره 8 در آزمون آیلتس

1.     لغت: برای گرفتن نمره 8 در آزمون آیلتس به یک بانک لغت قوی در حدود 12000 لغت تا 15000 لغت دارید. بانک لغت فردی که در آزمون آیلتس 6 گرفته است تقریبا بین 4000 تا 6000 لغت است. پس فردی که می خواهد نمره 6 آيلتس خود را به 8 ارتقا دهد حداقل 6000 لغت باید به بانک لغت خویش اضافه نماید.

2.     حافظه موقت و حافظه طولانی انگلیسی خود را افزایش دهید! ]این مورد یکی از موارد اختصاصی است که بنده به شاگردان خویش آموزش می دهم.[ بسیارند زبان آموزانی که سالهای زیادی از وقت خویش را در کلاسهای آموزش زبان انگلیسی صرف کرده اند اما حتی یک شعر ساده و یا یک نثر انگلیسی را از حفظ ندارند. برای اینکه بتوان در مهارت Reading نمره بالا کسب نمود باید حافظه موقت برای یادگیری متون انگلیسی را تقویت کرد, تا در صورت لزوم بتوان مطالب را فورا یاد آوری نمود. در این صورت در زمان پاسخ دهی به سوالات نیازی به مراجعه مجدد به متن نیست. در این حالت فرد قادر است تا زمان زیادی را به نفع خود حفظ نماید! با فراگیری تکنیک های scan & skimبه ندرت می توان نمره ای بالاتر از 7 را در مهارت Reading کسب نمود.

3.     با تمرین کافی تکنیک بالا فرد قادر خواهد بود تا هر آنچه را که می خواند و هر آنچه که می شنود را در ذهن خویش دسته بندی و مرتب نماید.

4.     همانطور که در نتایج مقاله بالا مشاهده می نمایید, مهارت Writing مهارتی است که به سختی رشد می کند. دلیل این مطلب این است که بسیاری از انسانها حتی به زبان مادری خویش نمیتوانند یک انشای خوب و قابل قبول بنویسند. برای ارتقای توانایی Writingهر روز باید حداقل یک انشای انگلیسی نوشت. برای بهبود توانایی Writing می توانید هر روز یک متن انگلیسی را خوانده, پس از بخاطر سپردن نکات اصلی متن, سعی نمایید تا متن مربوطه را پارافریز نمایید. با این تکنیک هم مهارت Readingو هم مهارت Writingافزایش خواهد یافت.

5.     برای تقویت مهارت Speaking هر روز یک مکالمه با یک دوست و یا یک پارتنر انگلیسی زبان را ضبط کرده و به صدای خود گوش کنید. سعی کنید هر بار جمله ای را که از زبان خود می شنوید, بهتر و بهتر بیان کنید.

6.     و در آخر: بهای هرچیزی را باید پرداخت. اگر 5000 بار هم این مطلب و سایر مطالب مربوط به گرفتن نمره 8 در آیلتس را بخوانید, حتی یک صدم نمره به توانایی های شما اضافه نخواهد شد. پس تمرین را از همین حالا شروع کنید.


[quote width="auto" align="none" border="#666" color="#666" title="سيناساينس"]هر کسی توانایی های ویژه خودش را دارد و راه میانبر برای هر کس با دیگری متفاوت است. موفقیت فقط از آن کسانی می شود که به آن می اندیشند و به اندیشه خود عمل می کنند!![/quote]

 

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد