روانشناسی نوجوانان

نوجوانان مهم ترین اقشار هر جامعه برای چشم انداز های آتی هستند

بلوغ دخترانه

تو این مقاله می خوایم خیلی ساده و عامیانه در مورد بلوغ حرف بزنیم. البته این مقاله مخصوص دختر هاست و بلوغ پسرانه رو یه جای دیگه در موردش حرف می زنیم. خوب اگر دختر هستید می تونید مطلب رو ادامه بدید و در مورد بلوغ دخترانه اطلاعات خوبی رو کسب کنید. راستش رو بخواهید اصلا قرار نیست که تو این مطلب کلمات قلنبه سلنبه پزشکی بکار ببریم. این مطلب رو برای دختر های 9 تا 16 سال نوشتیم.

بلوغ دختر

اصلا بلوغ یعنی چی؟

بلوغ یه مرحله‌ از مراحل رشد آدم هاست. مرحله ای که تقریبا همه آدم ها اون رو تجربه می کنن. ما انواع و اقسام بلوغ داریم مثل بلوغ روانی یا بلوغ اجتماعی، منتهی در اینجا ما می خواهیم در مورد بلوغ جنسی صحبت کنیم. بلوغ جنسی یه مرحله مهم از زندگی آدم هاست چون یک دفعه همه چیز عوض می شه و چون خیلی سریع اتفاق میوفته باید کاملا مراقبش باشیم. دخترها معمولا از سن 9 سال تا 16 سال وارد مرحله بلوغ جنسی می شن. البته بعضی تحقیقات نشون می دن که سن بلوغ دختر ها توی ایران کمی پایین اومده و به 7 سالگی یا 8 سالگی هم کاهش پیدا کرده. یعنی ممکنه که یه دختر 8 ساله هم پریود بشه. پس تعجب نکنید.

ادامه مطلب

بیش فعالی چیست؟

بیش فعالی چیست؟

اختلال کم‌توجّهی - بیش‌فعالی یکی از اختلالات رفتاری رشدی در کودکان می باشد که در زبان انگلیسی به آن Attention-deficit hyperactivity disorder یا به اختصار ADHD می گویند. کودکان مبتلا به این اختلال توانایی دقّت و تمرکز بر روی یک موضوع را نداشته، و غالبا فرآیند یادگیری در آنها نسبت به سایر همسالان کند تر است. یکی از کلیدی ترین علایم این اختلال فعّالیّت بدنی غیر معمول و بسیار بالا ست که کاملا مشهود و معمولا آزار دهنده است. از سایر علایم این اختلال می توان به فقدان توجه، فعّالیت بیش‌ازحد، رفتارهای تکانشی اشاره کرد. همچنین بسیاری از این کودکان، یک یا چند اختلال رفتاری دیگر نیز دارند لذا کودکان مشکوک به ADHDباید به دقت تحت نظر یک پزشک معاینه گردند.

اختلال کم‌توجّهی - بیش‌فعالی شایعترین اختلال رفتاری در سنین کودکی و بلوغ است، و حدود ۳٪ تا ۵٪ کودکان قبل از هفت سالگی به آن مبتلا می‌شوند. این اختلال اغلب در دوران ابتدایی برای کودکان و در هنگام بلوغ رخ می‌دهد. مهمترین نکته در خصوص این اختلال این است که با افزایش سن بسیاری از بیماران بهتر می‌شوند.

کودک بیش فعال

 

ادامه مطلب