روانشناسی زناشویی

داشتن یک رابطه سالم زناشویی نیازمند مطالعه منظم و ارتقای فردی است.

تجربه واقعی: من با 3000 مرد خوابیده ام!


« من با 3000 مرد خوابیده ام! » روایت روزنامه گاردین از تجربیات واقعی زنی که تا سن 63 سالگی با 3000 مرد رابطه جنسی داشته است. روایتی از زوایای زندگی یک زوج که با تغییر سبک نگرش به زندگی زناشویی، کافه هوسبازی در شهر شیفلد انگلستان را بنیان گذاری کردند.

مقاله حاضر به نقل از سینا ساینس، ترجمه و تحلیلی، عمیق و روانکاوانه از پس زمینه ها و گوشه های پنهان چالش فرهنگی نوینی است که روزنامه گاردین در چاپ و نشر مقاله فوق در سایه متد های ژورنالیستی ذهن مخاطبین را به خود معطوف می کند.

روانشناسی زناشویی

مرد جنسی خود را تربیت کنید

مرد جنسی خود را تربیت کنید

 

غریزه تربیت پذیر و قانون پذیر است

غریزه واژه ای آشنا برای بسیاری از انسانها است. هرچند که تعریف علمی و دقیقی برای این واژه وجود ندارد با این حال بیشتر افراد غریزه را یک نیرو و مکانیسم درونی برای تامین نیازهای اولیه برای بقای انسان می دانند. اگر از انسانها بخواهیم تا حواس انسان را نام ببرند، به سرعت خواهند گفت: بویایی، چشایی، بینایی و... اما اگر از ایشان بخواهیم که چند غریزه انسانی را نام ببرند، در شمارش این غرایز ناتوان خواهند بود! اگرچه غریزه انسان با اصول اولیه مکانیزم عملکردی خودش آشناست، با این حال این نیروی عظیم تحت تاثیر سایر نیروهای درونی و برونی انسان می تواند دستخوش تغییر و تحریف قرار بگیرد.

یکی از جذاب ترین خصوصیات رفتار غریزی در انسان آموزش پذیر بودن آن است. در واقع انسان به عنوان یکی از آموزش پذیر ترین موجودات روی زمین در طی قرنها تحت تاثیر آموزه های متنوع فردی و اجتماعی بوده است که رفتارهای غریزی اش را تحت تاثیر قرار داده اند. آموزه های فردی، خانوادگی، اجتماعی، سیاسی و... رفتارهای غریزی انسان را شکل داده و تحت کنترل در آورده اند.

غریزه جنسی به عنوان یکی از مهمترین غرایز انسان، غریزه ای طغیانگر و سرکش است که نیروی نهفته عظیمی از احساسات انسانی را تحت تاثیر قرار می دهد. این موضوع باعث شده که آموزه های مختلف نظارت ویژه ای بر این غریزه داشته باشند. در رابطه با این آموزه ها به جرات می توان گفت که آموزه های دینی قویترین عامل کنترل فردی و اجتماعی افراد در خصوص نحوه ارضای غرایز داشته اند. دین به عنوان گلوگاه تعیین قوانین غریزی، به شکل های مختلف فردی و اجتماعی افراد را تحت تاثیر خود داشته است. در این میان ادیان بزرگ، قوی ترین و شدید ترین قوانین را برای کنترل این غریزه وضع نهاده اند. هیچ غریزه ای ارضاء نمی شود مگر اینکه از قوانین دین تبعیت نماید.در طی قرنها بشر از این قوانین تبعیت کرده اند. این تبعیت از قوانین دین (اختیاری یا اجباری)، بهترین مثالی بود که می شد برای قانون پذیر بودن و تربیت پذیر بودن غریزه جنسی ارائه دهیم.

ادامه مطلب

تعویض یا ترمیم؟

تعویض یا ترمیم؟

از دستش خسته شد. حوصله ام را سر می برد. دیگر برایم جذاب نیست. برایم کسل کننده شده است. حتی وقتی مریض می شود دلم برایش نمی سوزد. این روزها دیگران برایم خیلی جذاب تر از او هستند. احساس می کنم نیاز دارم همدم بهتری داشته باشم. دیگر برایم گوش شنوا نیست. احساس می کنم کس دیگری را دوست دارم....

اینها جملات و احساساتی هستند که بعد از چند سال زندگی مشترک زناشویی ممکن است به سراغ هر فردی بیاید. شاید این جملات و احساسات هرگز به صورت علنی به زبان نیایند، اما بسیارند زوج هایی که به مراحل تاریک و سرد رابطه زناشویی وارد می شوند. بسیاری از این زوج ها به دلیل تابو های اجتماعی در خصوص طلاق رسمی، بصورت زندگی مشترک صرفا با یکدیگر زیر یک سقف هستند اما... اما دیگر از هیجانات اولیه زندگی زناشوییخبری نیست و صرفا می شود گفت که « فقط در کنار هم هستند اما با هم نیستند. » جای تعجب نیست که اسم این رابطه های سرد و بی روحرا فرسودگی رابطه زناشوییبگذاریم.

یکی از خواص دنیای فیزیکی پیرامون ما، خاصیت استهلاک و فرسوده شدن است. لباسهای ما کهنه و فرسوده می شوند، ماشینها مستهلک و خراب می شوند، فلزات اکسید می شوند، و حتی آدم ها هم پیر و فرسوده می شوند. ما بارها و بارها این صحنه ها را با چشمان خود به وضوح دیده ایم، اما شاید زیاد در این پدیده دقت نکرده باشیم. فرسوده شدن، قسمتی از دنیای ماست که به آن عادت کرده ایم. البته، فرسودگی صرفا مختص دنیای فیزیکی نیست. عقیده ها، باور ها، دوستی ها و حتی روابط انسانی نیز دچار فرسودگی می شوند. در این مقاله نگاه جدیدی داریم بر فرسودگی روابط زوجین. مساله ای که غفلت از آن زندگی های بسیاری را تباه کرده و طلاق های رسمی و عاطفی بسیاری را رقم زده است.

 

ادامه مطلب

همسرم در پروفایل تلگرام عکس های خصوصی خود را منتشر می کند؟!

همسرم در پروفایل تلگرام عکس های خصوصی خود را منتشر می کند؟

عکس سلفی

 

همسرم در پروفایل تلگرام عکس های خصوصی خود را منتشر می کند؟

روزگاری نه چندان دور حریم خصوصی افراد کمی با این روزها متفاوت بود. مردم محافظه کاری بیشتری داشتند و اطلاعات خصوصی افراد کمتر در دسترس دیگران بود. شاید یکی از آیتم های مهم محافظه کاری آلبوم های عکس خانوادگی بود. مردم به شدت از آلبوم های خانوادگی و عکس های خصوصی خود مراقبت می نمودند و معمولا آنها را در صندوق ها و کشو ها و جایی دور از دسترس عموم قرار می گرفتند. اما این روزها نگرش جامعه به این آیتم حریم خصوصی کمی تغییر کرده است، طوری که برای بعضی از افراد آلبوم های عکس جنبه ویترین برای نمایش فردی و خود نمایی شده است. راستی در این چند سال اخیر چه اتفاقی افتاده است؟! چرا از پنهان کاری گذشته خبری نیست و مردم به راحتی بخشی از زندگی خصوصی خود را به اشتراک می گذارند؟

ادامه مطلب

راستی چرا همسرم از تلگرام بیرون نمی آید؟

 

تا امروز که این مقاله منتشر می شود، و بر اساس آمارهای رسمی 23 میلیون ایرانی در تلگرام زندگی می کنند! بلی. اشتباه نمیکنید. زندگی در فضای مجازی. یعنی جایی که خبر چندانی از واقعیت نیست. این زندگی مجازی، زندگی واقعی بسیاری از افراد را دستخوش تحولات بسیاری کرده است.

راستی چرا همسرم از تلگرام بیرون نمی آید؟

 

ادامه مطلب

چطور از شر تلگرام همسرم خلاص شوم؟

چطور از شر تلگرام همسرم خلاص شوم؟

« شبکه های غیر اجتماعی» که ما از آنها به عنوان شبکه های اجتماعی یاد می کنیم، این روزها کانون بسیاری از مشکلات روانیو اجتماعیشده اند. افرادی که ساعتهای متمادی، بدون اینکه متوجه باشند، از تمام جنبه های زندگی غافل شده و حتی برای خوردن غذا و آشامیدن آب هم از این شبکه دل نمی کنند!

در حوزه روابط زناشویینیز، شبکه های اجتماعیاز دیدگاه بسیاری از زوجین یک عامل مخرب در روابط میان فردی بین زن و شوهر هاست. بسیاری از زوجینورود این تکنولوژی به دنیای زناشوییرا یک تهدید بزرگ تلقی میکنند بطوری که این تهدید برای برخی از زوجینعامل بگو مگو ها، جر و بحث ها و حتی در برخی موارد طلاقشده است. در ادامه مقاله راهکارهای کاهش آسیب های اجتماعیو روانشناختیشبکه های اجتماعی بر روابط زناشوییرا بررسی می نماییم.

دنیا به سرعت تغییر میکند و هر روز یک تکنولوژی جدید را وارد زندگی ما می کند. تکنولوژی هایی که علاوه بر زندگی فیزیکی، روح و روان انسانها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. چرخه ای که هرگز متوقف نمی شود. یکی از حلقه های این چرخه ظهور پرقدرت دنیای مجازیاست. دنیایی که به سرعت تبدیل به یک اسباب بازی محبوب برای کلیه طیف ها شده است. کودکان، نوجوانان، بزرگسالان. فرقی نمی کند؛ مرد باشی یا زن. این روزها هرکدام از ما حداقل یک ساعت از زندگی خود را مجازیهستیم. دیگر از هویت واقعی ما خبری نیست. مجازی دنیای وسیعی است. همه هستند. جالب است که در این دنیای جدید، چند میلیارد نفر زندگی می کنند. در مجازی به سرعت می توان به دنیا آمد و با همان سرعت مرد. در مجازیهر چیزی را می توان خیلی سریع ساخت. هویت، شخصیت، خود جدید و... اگر در این فضا تابحال روانینشده باشید، قطعا موضوعاتی هستند که شما را روانی می کنند!

تمام خال ها، لک ها و پیس ها را به سرعت می توان رفع کرد. حتی بیماری ها و کوتاهی قد را هم میتوان پنهان کرد. فقر مالی را هم با یک تصویر پس زمینه از ماشین پورشه پارک شده در کنار خیابان می توان جبران کرد. عناوین دکتر و مهندس و... را به می توان به نام مجازی اضافه کرد. فقر فکری و فرهنگی را هم به سرعت می توان با کپی کردن چند مقاله قلنبه و سلنبه از هگل، نیچه و... به سرعت برطرف کرد. آخر چه کسی می داند که واقعیت ما چیست!؟و این جذابیت مجازی است. برای تمام چیز هایی که نبودیم و نداریم و نیستیم، لایک می خوریم و خوشحال می شویم.

البته نباید نکات مثبت فضای مجازی را منکر شویم. منتهی در این مقاله سعی داریم تا به آسیب شناسی فضای مجازیبرای زوجینبپردازیم. در این سلسله مقالات راهکارهای روانشناسیبرای کاهش این آسیب های اجتماعیرا نیز منتشر خواهیم کرد.

قبل از هر چیز بهتر است عناصر فصای مجازی را از دیدگاه روانشناسیبررسی کنیم:

1-    ادامه مطلب